Youtube SEO: Nasıl Youtube’da İlk Sırada Olurum?

Youtube SEO: Nasıl Youtube’da ilk sırada olurum? Bu cevap, iyi bir etkileşim almak için bazı tekniklere yoğunlaşmayı anlatır. SEO faaliyetleri birçok dijital pazarlama çalışanın kullandığı bir alandır. Youtube SEO da SEO faaliyetlerinin Youtube platformuna uygulanmış halidir.

Ancak ilk kez Youtube aracılığıyla SEO ile tanışan kişiler bu çalışmaların sadece Youtube’da olduğunu düşünüyor. Oysa SEO; marka iletişimi, içerik üretimi, yazılım ve planlama gibi birbirinden farklı alanlarda uzmanlaşmak ile ilgilidir. SEO çalışmasının son yıllarda çok daha basite indirgenmiş ve hızlı sonuç alınan öğretileri ortaya çıkmıştır. Ancak bu öğretiler de her çalışmada %100 başarı getirecek düşüncesi yanlıştır. Dolayısıyla SEO faaliyetleri bilginin yanında tecrübenin de önemli olduğu bir alandır.

youtube ilk sıra seo
youtube ilk sıra seo

Youtube SEO çalışmaları Youtube içerik üreticileri için önemli bir konu haline geldi. Bunun nedeni ise çok fazla içeriğin aynı bakış açısıyla yayınlanması oldu. 2000’li yılların ilk günlerinde, bir domain almak ve site içerisine çok fazla yazı yazmak arama motorlarında çıkmak için yeterli oluyordu. Ancak bu performans yine de o dönemler için önemli bir zaman alıyordu. İçerik oluşturmak ve yazılım yapmak kolaylaştıkça, başarılı sitelerin belirgin özellikleri ortaya çıkmaya başladı. Bu belirgin özelliklerin yeni işlerde hızlı kullanılması SEO çalışmalarını, bir internet projesi için çok önemli bir seviyeye getirmiş oldu.

Youtube SEO Öncesi Genel Bakış

Artık 2010 yılına geldiğimizde SEO faaliyetleri yapmadan başarı elde etmek oldukça zordu. Bu sebeple SEO konusu popüler hale gelmeye başladı. Youtube çalışmalarında şu anki adıyla Youtube Studio içerisinde SEO benzeri bir alanla karşılıyoruz. Bu alanda; Youtube videosu başlığı, açıklama, etiketler gibi alanlar yer alıyor. Bu alanlar Youtube’un videoyu daha iyi anlaması için yükleyenden istediği bilgilerdir.

Bu ve buna benzer yazıları okuduktan sonra, Youtube içerik üreticileri bu alanlarda popüler kelimeler yazıyor. Ardından uzun bir açıklama yazıyorlar. Bir süre sonra istedikleri kelimede ilk sırada yer almayı umut ediyorlar.

youtube seo bilgilendirme
youtube seo başlamadan önce bilgilendirme

Ancak bu durum buzdağının görünen tarafı, diğer tarafta ise bu aşamaya ne zaman geçeceklerine karar vermeleri gereken bir süreç yer alıyor. Uyguladıkları taktik tamamen doğru ve yapmaları gereken başka bir işlem yok. Ancak bu bilinen Youtube SEO teknikleri aboneleri milyona ulaşmış kanallarda büyük etki gösteriyor. Peki Youtube kanalımı nasıl büyütürüm? Nasıl milyonlarca aboneye sahip olurum?

İşte burada başarılı bir yol izlemek için ciddi bir süreç yönetimi gerekiyor. Markalar, influencer için ödeme yapmayı bugünlerde tercih ediyor. Ancak ilerde kendi Youtube SEO faaliyetlerini gerçekleştirmek için daha çok motive olacaklar. Bu durum her zaman büyük markalar açısından bu şekilde ilerliyor. Belki risk olarak görülüyor belki hiyerarşili bir yapıda işleyişin bu şekilde olması doğal kabul ediliyor. Neden ne olursa olsun her markanın Youtube üzerinde iyi bir konum elde etmeleri gerekiyor.

Nasıl Youtube’da İlk Sırada Olurum?

Bir makarna firmasını düşünelim. Makarnalarının iyi bir şekilde tanıtımını yapmak istiyor olsunlar. Koku ve tat hariç tüm duygularla milyonlarca kullanıcıya ulaşmanın yolu video içerik üretmekten geçiyor. Siz de aklınıza bir sektör getirin veya çalıştığınız sektörü düşünün. Video’dan daha iyi kendinizi anlatacağınız bir araç var mı?

idemarket seo youtube
idemarket seo youtube

Alanınızdaki sorularla Youtube’da ilk sırada olmak, her markanın isteği olacak. Şimdiden bu alan için çalışmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Youtube’da nasıl ilk sırada çıkılır, yardımcı olacak bazı noktaları anlatalım.

Gerekli süre: 1 saat ve 15 dakika.

Youtube ilk sırada olmak için başlangıçta neler yapmalısınız birlikte uygulayamaya başlayalım.

 1. Kelime Araştırması

  Eğer ilk defa insanlara ulaşacaksanız, iki yolunuz var. Sosyal medyayı kullanın veya Youtube aramayı kullanın. Youtube aramada etkili bir trafik almak için rekabeti az ve aranması yüksek kelimelere odaklanın.

  Google’ın arama hacmi görüntülemeyi sağlayan aracı ile bunu gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. Keyword Planner Nasıl Kullanılır öğrenmek isterseniz yazımı okuyun. Örneğin bir makarna videosu yayınlamak isterseniz, “makarna nasıl yapılır” isimli bir arama yapın.

  Youtube’da göreceğiniz gibi milyonlarca görüntüleme alan içerikler göreceksiniz. Bu kelimenin arama hacminin zaman zaman yarım milyona yaklaştığı biliniyor. Siz de aşağıdaki gibi aramayı kendi hedef kelimenize göre test edin. Sonuç olarak bu aramaya talip olmak için, “özel soslu makarna nasıl yapılır, hızlı makarna nasıl yapılır vb.” kelimelerle ana hedefinize hazırlık yapmanız mantıklı olacaktır.

  Bir süre sonra bu videolarınızı izleyenleri asıl yüksek arama hacmi olan ve ilk sıraya gelmek istediğiniz sonuca yönlendirmelisiniz.youtube seo kelime araştırması

 2. Başlık Seçimi

  Başlık Seçimi videonuzu Youtube’a yükledikten sonra karar vereceğiniz en önemli metadır. Başlık değeri tavsiye edilen videolar bölümünde görüntülenir. Bir video en çok izlemeyi, Youtube arama ve tavsiye edilen videolar bölümlerinden alır.

  Kelime Araştırması bölümünde karar verdiğiniz kelimeyi kullanarak 100 karakter ile başlığı tamamlayın. Başlığınızın her cihazda görünmesi için 60-80 karakter aralığında kullanılmasını tavsiye ediyorum.youtube video başlığı

 3. Küçük Resim (Thumb Image) Kullanımı

  Thumb Image, Youtube videolarının oynatmaya başlamadan önce görünen ve içeriği anlatan tanımlayıcı görselidir. Bu görsel resim videonuzu izlemek isteyenlerde, merak uyandırmalı veya video içeriğinizi iyi anlatmalıdır.

  Küçük Resim alanı Youtube içerik üretim sürecinin, başlık metasından sonra en önemli bölümüdür. Dikkat çekici bir görsel kullandığınızda izlenme sayılarınızın arttığını göreceksiniz. Görselde bulunan kırmızı alanlar küçük resim örneğidir.youtube küçük resim kullanımı

 4. Açıklama Alanı

  Açıklama video içeriğindeki hikayeyi anlatma alanıdır. Birçok Youtube içerik üreticisi tüm videolar için, bu alana aynı açıklamayı yazar. Açıklama alanında videonuz hakkında bilgi vermelisiniz. Kullanıcılara videoda neler olduğunu söyleyin. Onlara videonuzdan daha fazlasını anlatın. Görseldeki daire ile gösterilen alan açıklama alanıdır.youtube video açıklama alanı

 5. Etiketler

  Etiketler alternatif başlıklardır. YouTube kullanıcıları bu alanı çoğunlukla yüksek hacimli anahtar kelimelerle kullanır. Bunu tavsiye etmiyorum. Başlık fikrinizin alternatifini kullanın.youtube etiket

Youtube SEO Optimizasyonu Programları

Youtube SEO optimizasyonu genellikle Youtube içerik üreticileri tarafından yapılıyor. Bu sebeple Youtube’un ülkemizde çok verimli kullanıldığını söylemek doğru olmaz.

youtube seo danışmanlığı
youtube seo idemarket

Milyonlarca insanın izlediği içerikler, finansal bir dönüşüme. etraflıca dönüştürülmüyor. Ülkemizdeki ünlü isimlerle, birçok ülkeden herhangi bir ismin faaliyetleri incelenebilir. Arama hacmi olarak benzer, bazen çok daha fazla popüler olunmasına rağmen süreklilik sağlandığını söylemek yanlış olur.

İçerik Üreticileri genellikle dikkat çeken bir konu bulmaya ve bu yönde içerik oluşturmaya yöneliyor. Ancak bu strateji bir süre sonra kendi kendine büyüyen bir etki bırakmıyor. İstatistik biliminde birikimli büyüme olarak bilinen yapının dışında izlenmeler elde ediliyor. Yani bir video en çok izlenmeyi yayınlandığı anda alıyor. İlerleyen yıllarda bu videoların etkileşim alması için stratejiler kullanılmıyor.

Nasıl Youtube’da ilk sırada olurum sorusuna Youtube Nasıl Cevap Veriyor?

Youtube kendi öğretim platformunda, videolara daha fazla gösterim alınması için bazı önerilerde bulunuyor. Bu önerileri takip ederek daha ilgili kullanıcılara erişim sağlamak mümkündür. Youtube platformunda daha fazla kişiye erişmek için buradaki talimatlara dikkat edin. Creator Academy denilen bu platformdaki bilgiler her zaman en güncel verileri içerir. Ayrıca SEO optimizasyonu bilgisinin de Youtube SEO için avantaj sağladığını unutmayın.

Youtube içerik üreticilerine zaman zaman veri analizi servisi sağlıyoruz. Bu analizler kullanıcıları ile bağ kurmalarında ve kalıcı etkileşimler almalarında önemli bir fayda sağlıyor.

Merhaba arkadaşlar kanalıma abone olmayı unutmayın” artık geçerli bir büyüme başlangıcı elbette sağlamıyor. Bu sebeple belirli kelimelerde Youtube’da ilk sırada olmak çok önemli. Gelecek yıllarda daha da önemli hale gelecek.

https://creatoracademy.youtube.com/page/home

Yazar: Burak Berber

1 thought on “Youtube SEO: Nasıl Youtube’da İlk Sırada Olurum?

Yorumlar kapalı.